Top Ad unit 728 × 90

Özlü Sözler

Özlü Sözler

Ekonomide Toparlanma Devam Ediyor

Ekonomide Toparlanma Devam Ediyor
TCMB, son verilerin ekonomik aktivitede toparlanmaya işaret ettiğini, devam eden dezenflasyon süreci ve finansal şartlarda iyileşmenin ekonomiktoparlanmanın sürdürülebilir hale gelmesine yardım etmesinin beklendiğini bildirdi.
Yatırımcı, ekonomist ve analistlerle gerçekleştirdiği Yatırımcı Toplantısı'nda bir sunum yapan TCMB, ekonominin 2019'un son çeyreğinde toparlanma gösterdiğini, çeyrek dönemdeki büyümede en büyük yönlendiricinin tüketim olduğunu, yatırım talebinin de iyileşme gösterdiğini belirtti.
TCMB, iç talebin yıllık büyümenin ana yönlendiricisi olduğunu da ifade etti. Ekonomik aktivitede toparlanmanın 2020 ilk çeyrekte de devam ettiğine işaret eden TCMB, imalat sektöründe istihdam ve yatırım görünümünde iyileşmenin genele yaygın olduğunu vurguladı.
TCMB'nin Yatırımcı Toplantısı'nda şu değerlendirmelere yer verildi
"Son veriler ekonomik aktivitede toparlanmanın devam ettiğine işaret ediyor. Ekonomik toparlanmanın devam eden dezenflasyon süreci ve finansal şartlarda iyileşmenin yardımı süre sürdürülmesi bekleniyor. Kredi büyümesinde ve bileşiminde gelişmeler dış denge ve enflasyona etkileri için yakından takip ediliyor.
Cari işlemler dengesinde ılımlı bir rotayı sürdürmek, makroekonomik politika karışımının kritik bir ögesi olarak değerlendirildi. Enflasyon bekleyişlerine, iç talep şartlarında ve üretici fiyatlarında gelişmeler çekirdek enflasyon göstergelerinde ılımlı bir trende katkı yaptılar.Enflasyonun izlediği yörünge genel olarak yıl sonu enflasyon projeksiyonları ile paralel olarak değerlendirildi.
Cari para politikası duruşu öngörülen dezenflasyon patikası ile tutarlı olmaya devam ediyor. Sürdürülebilir bir dezenflasyon sürecini devam ettirmek ülke riskini düşürmeyi, uzun vadeli faizleri düşürmeyi ve güçlü ekonomik toparlanmayı başarmak için anahtar, önemli bir faktör"

Ekonomide Toparlanma Devam Ediyor Reviewed by NetteBilgiCom on 3/05/2020 01:11:00 ÖÖ Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Ekonomi © 2020
Tarafından dizayn edilmiştir NetteBilgi

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.